Wrastające i wkręcające paznokcie

 

Przy rozpoczęciu terapii wrastających lub wkręcających paznokci, bardzo ważnym elementem jest diagnostyka.

wkręcające-paznokcie-klamra

Wrastające paznokcie

Wrastającym paznokciom towarzyszy ból, wrażliwość na dotyk a także obrzęk.
Paznokcie wrastające charakteryzują się najczęściej stanem zapalnym jednej ze stron paznokcia. Wrastanie obustronne paznokcia bywa dużo rzadziej.
Przyczyn wrastania paznokci może być kilka.
Najczęstsze z nich to :
*zakażenia bakteryjne, grzybicze
*ciasne i wąskie buty
*złe obcinanie paznokci
*wady postawy
*nadwaga
*przerośnięte wały paznokciowe
*cukrzyca
*nadpotliwość stóp
Pierwszym zabiegiem jaki jest proponowany w gabinecie, to usunięcie drażniącego czynnika tzw. ( kolec paznokcia), założenie tamponady i wyciszenie stanu zapalnego.
Jeśli z diagnozy wynika że są duże przesłanki do nawracania problemu, proponowana jest terapia długoterminowa klamrą ortonyksyjną ( Fraser lub Tytan ) .
Niestety klamra nie daje 100% pewności, że problem za jakiś czas nie powróci.
Przyczyn może być kilka ale jeśli jedną z nich jest problem z biomechanimiką stopy, to nawracalność jest wpisana w dysfunkcje.
Wówczas klamra zakładana jest sezonowo by nie dopuścić do stanów ostrych zapalnych.

Wrastające-paznokcie-podolog-szczecin

Wkręcające paznokcie

Paznokcie wkręcające nie mają objawów zapalnych.
Płytka paznokciowa najczęściej jest pogrubiała i przesuszona. Paznokcie zaczynają systematycznie „zawijać” łożysko, co powoduje niedokrwienność tkanek a tym samym, paznokieć jest niedożywiony i jego struktura ulega deformacji. Paznokieć, który zwija się w rulon jest dla wielu problemem estetycznym ale prowadzi tez do dyskomfortu podczas chodzenia w obuwiu krytym.
Najczęstsze przyczyny tej zmiany to biomechanika stóp, która prowadzi do zniekształceń kostnych co powoduje przerosty paznokci i ich deformację.
Zalecana jest wówczas ortonyksja ( terapia klamrą ), by paznokieć zwinięty w „rulon„ wyprostować do naturalnych kształtów.
Jako wspomagającą terapie, proponowane są wkładki ortopedyczne wykonywane na miarę . Są one dodatkowym ogniwem by problem paznokci zmniejszyć do minimum.
Systematyczne wizyty u podologa pozwolą by Państwa problem był usuwany bądź minimalizowany. Problemy bólowe przestaną być codziennością .

 

Zadzwoń teraz i umów wizytę !