Stopa cukrzycowa

  • by
stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa

Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, które dotyczy od 6 do 10 proc. chorych. Występuje zarówno u pacjentów z cukrzycą typu 1 jak i typu 2. Za główną przyczynę powikłania uważa się neuropatię obwodową. Stopa cukrzycowa ma charakterystyczny wygląd. Skóra jest sucha i łuszcząca a w okolicy pięt na grzbietach palców lub pod główkami kości śródstopia pojawiają się owrzodzenia, którym może towarzyszyć deformacja stopy. Dla stopy diabetyka typowe jest występowanie zaników mięśniowych, palców młoteczkowatych i zrogowaceń. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” wszystkie osoby chorujące na cukrzycę powinny stale obserwować stopy, przykładać wagę do codziennej pielęgnacji i posiadać odpowiednie kosmetyki. . Ważnym elementem pielęgnacji jest odpowiednie osuszanie skóry. Należy osuszać skórę bardzo dokładnie, szczególnie między palcami. Kremy przeznaczone do pielęgnacji stóp powinny zawierać substancje, które pozwolą przede wszystkim nawilżyć i natłuścić stopy, ale również dodatkowo pomogą w złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Ważnym jest by wszystkie patologie, pozornie niegroźne odciski, modzele, otarcia czy owrzodzenia jak najszybciej skonsultować ze specjalistą podologiem.

W tej przypadłości pielęgnacja jedynie domowa jest bardzo niebezpieczna. Zespołowi stopy cukrzycowej grozi zbyt wiele niebezpieczeństw które mogą prowadzić do bardzo tragicznych konsekwencji jak amputacje palców lub kończyn. Normą zatem stało się, że pacjent o tej specyfice choroby jest pod stałą opieką specjalisty podologa jak i diabetologa .

W przebiegu neuropatii cukrzycowej dochodzi do zaników mięśniowych i zniekształcenia stopy. Uszkodzenie włókien nerwów motorycznych skutkuje zaburzeniami czucia, brakiem wrażliwości na ucisk i bólem. Wszystko to powoduje, że stopy stają się bardziej podatne na deformację i urazy. Chory może nie czuć odmrożeń, oparzeń czy ucisku. Osłabieniu ulegają struktury kości i stawów, pojawiają się problemy z chodzeniem.
W przypadku niedokrwienia występuje ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Skóra, tkanki miękkie, mięśnie i nerwy ulegają przewlekłemu niedotlenieniu. Niedostateczne ukrwienie stóp zmniejsza wrażliwość bólową, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *