O zdrowie i atrakcyjny wygląd naszych stóp powinniśmy pracować cały rok, jednak w praktyce najczęściej zaczynamy o nie dbać dopiero przed sezonem letnim. Wraz z rozpoczęciem okresu noszenia odkrytego obuwia, zaczynamy poświęcać stopom więcej uwagi.
Jeśli nie potrafimy sobie poradzić z naszymi stopami, jeśli czujemy, że zagubiliśmy się w morzu możliwości jakie oferują apteki, drogerie i salony kosmetyczne, to w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do specjalisty, żeby skonsultować problemy na stopach i dobrać preparaty zgodne z naszymi potrzebami lub takie, które rozwiążą nasze problemy. Specjalista podolog wyjaśni i pomoże znaleźć złoty środek, nie narażając pacjenta na utratę fortuny, czasu i cierpliwości.
Jeśli na stopach występują zrogowacenia należy je profesjonalnie usunąć. Specjalista bezboleśnie opracuje zrogowaciały naskórek, a efekt gładkiej i miękkiej skóry widoczny będzie od razu po zejściu z fotela.
Jednak sam zabieg w gabinecie podologicznym nie jest gwarancją na zabezpieczenie stóp przed czyhającymi niebezpieczeństwami wynikającymi z ewentualnych zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych podczas zbliżających się wakacji .
Do najczęstszych zakażeń, dochodzi podczas wizyty na basenie w hotelach, koloniach, obozach. chodząc boso w miejscach temu sprzyjających. Trudno jednak uniknąć takich sytuacji zawsze i do końca życia . Każdego z nas kiedyś taka dolegliwość może spotkać .
Ważnym jest by być wyczulonym i mieć tego świadomość. Są już na rynku preparaty tworzone specjalnie dla branży podologicznej, które maja w swoim składzie czynniki aktywne zabezpieczające skórę stóp przed ewentualnym zakażeniem grzybiczym .
Trudniej zabezpieczyć się przed wirusem brodawczaka HPV 1, 2. Do najskuteczniejszych
czynników zabezpieczających zaliczyć można przestrzeganie zasad higieny, chodzenie w klapkach w miejscach publicznych ( baseny, kąpieliska, prysznice hotelowe..), dbanie o odporność ( badanie poziomu witaminy D3).
Nadpotliwość stóp to kolejny czynnik, który może wpływać na samopoczucie i dyskomfort z tym związany u pacjentów którzy zmagają się z tą dolegliwością.
Stopy są jedynym z miejsc na ciele człowieka gdzie ilość gruczołów potowych jest największa. W parze stóp znajduje się ich 250 000! Szczególnie latem chowając stopy w zakrytych butach sprawiasz, że wydzielanie potu zwiększa się. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem tworzy idealną pożywkę dla drobnoustrojów, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.
Nadpotliwość stóp może być uwarunkowana genetycznie lub wywołana wtórnie.
Sposoby walki z nadpotliwością stóp :
* ustalić i zlikwidować przyczynę ( keratoliza dziobata , rozregulowane hormony...)
* dbać o higienę stóp
* nosić skarpety i obuwie z materiałów naturalnych
* stosować wkładki odsączające pot
* zmienić dietę na śródziemnomorską
* ustabilizować wagę ciała
* dobrać odpowiednie kosmetyki
Pękające pięty
Spacery boso po piasku sprawiają, że skóra stóp staje się sucha i popękana. Innymi przyczynami powstawania pękających pięt są :
* nadwaga
* deformacje kostne
* niedobory wit. A
* łuszczyca
* RZS
* niedoczynność tarczycy
* źle dopasowane obuwie
* skarpetki ze sztucznych włókien
* nieodpowiednia pielęgnacja poprzez nadmierne usuwanie naskórka.
Zabiegi w gabinecie podologicznym mają na celu oczyścić i zamknąć pęknięcia, by dany problem nie był już dyskomfortem. Dalsze postępowanie to odpowiednia pielęgnacja domowa jak i zastosowanie zalecanej amortyzacji. Preparaty nawilżające, natłuszczające, regenerujące i złuszczające odpowiadające konkretnemu przypadkowi najlepiej dobierze specjalista w gabinecie podologicznym. Należy stosować je codziennie według zaleceń.
Obrzęki
Na obrzęki nóg i stóp często skarżą się osoby, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą. Szczególnie odczuwają dyskomfort w upalne dni. Innymi przyczynami powstawania obrzęków może być przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresantów, hormonów, leków przeciwzapalnych) czy nadwaga. Zgromadzony nadmiar wody w tkankach może być również oznaką chorób związanych z takimi narządami jak nerki, tarczyca, serce czy współtowarzyszeniem alergii pokarmowych. Kobiety mają większą tendencję do ich powstawania w czasie ciąży oraz przed menstruacją.
Jak zapobiegać powstawaniu obrzęków?
* Regularnie wykonuj ćwiczenia nóg.
* Utrzymuj odpowiednią masę ciała.
* Unikaj w posiłkach soli.
* Unikaj długotrwałego stania i siedzenia, zwłaszcza w pozycji z nogą na nodze.
Jak likwidować obrzęki?
* Przede wszystkim musisz ustalić i zlikwidować przyczynę ich powstawania.
* Stosuj masaże usprawniające przepływ krwi i limfy np. drenaż limfatyczny.
* Aplikuj kosmetyki pielęgnacyjne do zmęczonych stóp które usprawniające krążenie np. z wyciągiem z kasztanowca, mentolu.
* Stosuj tzw. ułożenie przeciwobrzękowe. Podczas leżenia staraj się trzymać nogi lekko uniesione do góry.
* Pomyśl o kinesiotapingu. Jest to metoda oklejania plastrami dynamicznymi, których działanie polega na zniwelowania bólu, usunięciu obrzęków i zastojów limfatycznych, zmniejszaniu napięcia mięśniowego oraz zwiększeniu zakresu ruchów w stawach
Lato to wyzwanie dla stóp , które pozbawione ochrony i troski z naszej strony mogą odmówić posłuszeństwa w samym środku urlopu