Jak dbać o stopy seniora?

  • by
Anna Gralińska Podolog Szczeccin. Jak dbać o stopy seniora

Jak dbać o stopy seniora?

Stopa to niezwykle skomplikowany mechanizm, który od dziecka wymaga naszej uwagi.
W wieku senioralnym pojawiają się problemy w kończynach dolnych, które znacznie mogą wpływać na zdrowie pacjenta jak i jego komfort życia.

Z wiekiem skóra przestaje produkować ochronną warstwę tłuszczową, staje się delikatniejsza i mniej elastyczna. To powoduje, że jest bardziej narażona na otarcia i uszkodzenia. Nierzadko stopy seniorów są zbyt przesuszone, ich pięty mają tendencje do rogowacenia, co prowadzi do powstawania bolesnych rozpadlin i pęknięć. Dodatkowo, stopy osób starszych są często zdeformowane, dochodzi do łatwego powstawania bolesnych odcisków i modzeli.
Przypadłości te są następstwem otyłości oraz nieodpowiedniej diety jak i chorób wynikających z wieku.

Wraz z upływem lat zaczynają pojawiać się zmiany grubości, kształtu i barwy płytki paznokciowej. Są one spowodowane zaburzeniami krążenia, zmianami wywołanymi cukrzycą, chorobami metabolicznymi, zaburzeniami hormonalnymi, otyłością, paleniem papierosów, złą dietą, zmianami kostnymi, powikłaniami pourazowymi ( osteofity) i wiele innych dolegliwości wynikających z przeżytych lat.

Gabinety podologiczne mają w swojej ofercie opracowane specjalistyczne zabiegi dla seniorów by ich stopy były w dobrej kondycji na każdym etapie życia .
Specjalista ds. podologi posiada uprawnienia by w odpowiedni sposób zająć się stopą, która jest obciążona wieloma dolegliwościami zdrowotnymi . Daje to pacjentowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Zabiegi jakie senior może uzyskać u podologa :

specjalistyczny zabieg podologiczny – pedicure medyczny
usuwanie odcisków
usuwanie modzeli
skrócenie paznokci
oczyszczenie paznokci zmienionych chorobowo – przerośniętych
zamknięcie pęknięć na piętach
usunięcie wrastających części paznokcia
zabezpieczenie stanów zapalnych przy wrastających paznokciach

Pielęgnacja domowa to przedłużony zabieg w gabinecie

Aby efekty zabiegu utrzymywały się jak najdłużej, pacjent powinien skupić szczególną uwagę na pielęgnacji domowej.
Zachowanie podstawowych zasad higieny pozwoli stopom utrzymać je w dobrej kondycji zdrowotnej.
Przy codziennej kąpieli stóp należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę wody. Powinna być ona ciepła lecz nie gorąca. Etapem następnym równie ważnym jest dokładne osuszenie skóry stóp ze, szczególną uwagą na przestrzenie międzypalcowe gdyż pozostawienie wilgotnego środowiska może doprowadzić do szybkiego bytowania drożdżaków. One zaś doprowadzą do maceracji naskórka co w konsekwencji prowadzi do pęknięć i nieprzyjemnego dyskomfortu chodzenia. U osób z cukrzycą stan ten może doprowadzić do ran przewlekłych, trudno gojących z niebezpieczeństwem amputacji palca.
Przy końcowej pielęgnacji domowej zastosować należy odpowiednio dobrany przez podologa krem, który potrafi zachować zdrowy stan skóry stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *